Proč používat naše mýdla

Více a více lidí se zbavuje klasických sprcháčů a dává přednost kvalitní přírodní kostce mýdla. Čím to? Jak to, že mýdlo, které mělo těsně před vymřením, den ode dne získává na popularitě? Tady je šest důvodů, proč já a naši fanoušci používají mýdla.

Jen aby bylo hned na začátku jasno, nebudu se dnes bavit o mýdlech, které za pár (desítek) korun můžete koupit v supermarketu. Ty vysušují, často dráždí pokožku, jsou plné zbytečné chemie a jsou důvodem, proč lidé přestali používat mýdla. Téměř. Naštěstí se tak nestalo. Díky spoustě mydlářkám a mydlářům, kteří svoje řemeslo berou vážně a s láskou, je dnes na trhu řada kvalitních mýdel z prvotřídních surovin. A o těch se dnes budeme bavit.

Proč používat mýdla?

Prostě čistí!

Od prostředků tělní hygieny čekáme jednu věc – že nás důkladně očistí. Mýdla by mohly být sebelepší, ale pokud by nečistily, byly by k ničemu. Naštěstí, poctivá kostka mýdla je ten nejlepší způsob, jak se po náročném dni pořádně umýt. Hravě si poradí s potem, špínou, a klidně i zažraným olejem. Přišli jste z kanceláře, z hor, ze zahrádky nebo z fabriky, kde opravujete traktory? Mýdlu je to jedno, dokáže si (většinou) poradit se vším.

Tolik možností a variant!

Dnes si můžete vybrat z tolika možností. Můžete mít klasická mýdla pro každodenní použití, solná mýdla s peelingovým efektem, pleťová mýdla pro jemnou pokožku obličeje anebo extra čistící s aktivním uhlím pro práci v dílně a po sportu. A to jsem nezmínila ty rozdíly v barvě, designu a vůni. Každé mýdlo může být originál a může hrát všemi barvami a tvary. Najednou to není jen funkční kostka, ale zároveň i věc, na kterou je radost pohledět. Navíc jsou tyto designová mýdla perfektními dárky pro každou příležitost.

A vůně? Není problém najít tu, která se vám líbí nejvíce. Navíc máte jistotu, že nejde o nějaké syntetické aroma, ale opravdu o éterické oleje z opravdových květů a rostlin.

Bez zbytečných obalů

Moc mě těší, že lidé začínají přemýšlet nad svým životem a starají se, jaký mají dopad na planetu. Hledají způsoby, jak zatěžovat přírodu co nejméně. Mýdlo je perfektním způsobem, jak skloubit příjemné s užitečným.

Mýdla jsou velice často balena jen do recyklovatelného papíru, který je v přírodě snadno rozložitelný. Obal je navíc mnohem menší a kostka mýdla vydrží dlouho. Srovnejte s plastovou, těžko rozložitelnou lahví většiny sprchových gelů, které navíc při mytí mizí jako zběsilé. Mýdlo není všelék na znečišťování přírody, ale může výrazně pomoci.

Pouze přírodní suroviny

Toto se pojí s předchozím bodem. Zatímco ve sprcháčích je hromada konzervantů, umělých tenzidů, barviv, aromat a dalších ingrediencí, mýdlo si vystačí se zmýdelněnými přírodními oleji a másly. A místo umělé parfemace najdete v přírodních mýdlech úžasné éterické oleje, které nejen voní, ale přináší pokožce další benefity. Pro přírodu je výroba i použití mýdla daleko menší zlo, než je tomu u sprchových gelů.

Navíc, většina těchto prémiových surovin, jako bambucké máslo, olivový anebo jojobový olej, má spoustu skvělých vlastností, které si přenáší do mýdel. Zároveň z těchto látek vzniká přirozeně se vyskytující glycerin – díky tomu mýdlo nejenom čistí, ale zároveň pečuje, zvláčňuje a udržuje pokožku v přirozené kondici.

Skvělý poměr cena/výkon

Za kvalitní kostku mýdla není problém utratit sto dvacet korun, některé luxusní kousky sahají až k hranici tří set korun. Na první pohled se tak zdá, že mýdlo je pouze pro movitější klientelu. Opak je ale pravdou.

Dobře vyzrálá kostka mýdla vydrží klidně čtyři až šest týdnů každodenního používání do úplného vymydlení. Solná mýdla dokonce vydrží ještě déle díky vysokému obsahu mořské soli. Považuji se za spořivou ženskou, ale sprchový gel mi nikdy tak dlouho nevydržel. Navíc po koupeli sprcháčem jsem vždy potřebovala tělové mléko, protože jsem měla pocit suché a sevřené pokožky. Takže místo jednoho výrobku jsem potřebovala dva. Mýdlo toto řeší.

V minulém bodě jsem zmiňovala glycerin – ten se běžně vytahuje ze supermarketových kostek mýdla (i díky tomu tolik vysušují) a používá se jako přísada do tělových mlék a olejů na hydrataci kůže po koupeli. Jelikož se v kvalitním mýdle glycerin vyskytuje přirozeně, mýdlo pokožku jemně vyčistí, ale nevysuší. Ušetříte tak za dva různé výrobky, protože mýdlo odvede úplně stejnou práci.

Můžete poznat člověka, který za mýdlem stojí

Výroba kvalitních přírodních mýdel je dnes téměř bezezbytku výhradou malých rodinných firmiček. Jedná se o nadšence, kteří milují, co dělají a protloukají se životem tak jako jiní lidé. Říká se, že umělec do svého díla promítá své zážitky a pocity, a myslím, že to ve velké míře platí i o mýdlech. Každá kostka má do sebe vtisknut život svého tvůrce a jakmile si ji koupíte, stáváte se součástí příběhu člověka, který kostku vytvořil.

Vyrábím mýdla pro radost - Vaší i mojí a snažím se do každého mýdla vydat ze sebe to nejlepší. Protože není lepší pocit, než když má někdo radost z vaší práce.

Bez mýdla už ani ránu :)

Přeji Vám krásný den

Šárka - Namydlená včela